Zabiegi laserem

DEPILACJA LASEROWA

Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez ziarna melaniny (barwnik w cebulce włosa), powodując koagulację i odparowanie tkanki na skutek zmiany energii świetlnej na cieplną – prowadzi to do zniszczenia mieszka włosowego (fototermoliza).

 

Energia niesiona przez światło laserowe uszkadza nie tylko samą melaninę w cebulce włosa, ale przenosi się także na komórki rozrodcze włosa uszkadzając je na trwałe.
W każdym mieszku włosowym następują po sobie w rytmicznej kolejności trzy fazy wzrostu włosa:
-anagen
-katagen
-telogen

 

W fazie anagenu włos dosięga w głąb mieszka i poprzez naczynia włosowate dostarczane ma składniki odżywcze. Skierowanie strumienia światła na naczynia oznacza odcięcie dopływu składników odżywczych, co jest jednoznaczne ze zniszczeniem włosa.

 

Podczas fazy katagenu i telogenu włosy nie dosięgają do bazy mieszka. Ponieważ włos nie jest w kontakcie z naczyniami włosowatymi, wykonywanie zabiegów w tym stadium nie przyniesie trwałych efektów.

 

Epilacja laserem IPL jest wyłącznie wtedy skuteczna, gdy oddziaływujemy na włosy w fazie wzrostu – anagenu.

 

Laser emituje łagodną wiązkę promieni pochłanianą przez barwnik włosa – melaninę, co prowadzi do ogrzania trzonu włosa i zniszczenia jego mieszka włosowego, skutkiem czego jest usunięcie włosa, brak jego regeneracji i odrastania. Zbędne owłosienie jest usuwane poprzez koagulacje cebulki włosowej. Światło o dużej częstotliwości dociera do cebulki i ją niszczy. Światło jest absorbowane w ciemnych częściach cebulki. Lepsze rezultaty uzyskuje się przy ciemnych włosach i jasnej skórze. Urządzenie posiada kilka programów, które są ułożone rosnąco i pozwalają na usunięcie każdego rodzaju włosów, przy różnych fototypach skóry.

 

Na światło lasera reagują włosy będące w fazie wzrostu (anagen).

Zaleca się wykonać 6 – 10 powtórzeń w wyżej wymienionych odstępach, a potem wskazany jest jeden zabieg na rok, by utrzymać uzyskaną utratę włosów.

Ze względu na przeprowadzane wcześniej zabiegi depilacji woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą itp. może zaistnieć konieczność przeprowadzenia kolejnych zabiegów dla uzyskania oczekiwanego efektu (włosy usuwane tymi metodami odrastają nierównomiernie, mniejsza ich ilość jest w fazie wzrostu, są dużo mocniejsze i oporne na światło lasera).

Światło lasera jest spolaryzowaną, spójną – uporządkowaną w jednym kierunku wiązką światła o jednej długości fali.
Działanie IPL polega natomiast na produkcji szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością mogą być absorbowane przez określone chromofory zawarte w tkankach – przez barwnik melaninę i hemoglobinę.

Zabiegi lasem pozwalają na selektywne:

-usuwanie mieszków włosowych,
-przebarwień pigmentacyjnych,
-uszkodzonych naczynek, rumienia, teleangiektazji,
-zmian trądzikowych,

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji

-Ciąża
-Świeża opalenizna (również po solarium)
-Kremy z retinolem (należy przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)
-Leki światłouczulające (retinoidy), kuracje antybiotykowe
-Zioła (dziurawiec, nagietek – przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
-Depilacja woskiem i pęsetą (nie stosować na 1 miesiąc przed zabiegiem)
-Kolor włosów (włosy siwe i rude nie reagują na światło lasera)
-Duża skłonność do przebarwień skóry.
-Bielactwo
-Łuszczyca
-Zabiegi złuszczające naskórek (peelingi medyczne, mikrodermabrazja, złuszczanie laserowe)
-Świeże rany i szwy po zabiegach, które przerywają ciągłość tkanki

Postępowanie przed zabiegiem depilacji

Nie należy wyrywać włosów, na minimum 6 tygodni przed zabiegiem (twarz – minimum 4 tygodnie).
Nie wolno stosować kremów depilujących 1 tydzień przed depilacją laserową.
Przed zabiegami laserowymi skóra powinna być bez makijażu i niczym nieposmarowana.
Po opalaniu, zabieg można przeprowadzić dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny, ok.4 tygodnie odstępu.
Po stosowaniu leków i zabiegów złuszczających skórę zabieg laserowy można przeprowadzić dopiero po miesiącu
Przed zabiegiem nie wolno stosować również:
-leków uczulających na słońce np. antybiotyki – zabieg można przeprowadzić najwcześniej po tygodniu, od ukończenia leczenia
-dziurawca, nagietka, szałwi – ziół żółciopędnych
-kremów zawierających: retinol – prowitaminę A, kwasy owocowe, witaminę C – minimum 1 miesiąc przed zabiegiem

Efekty uboczne

Po krótkim czasie po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry. W takim przypadku (lub przy uczuciu szczypania) skóra powinna być chłodzona, zabezpieczona kremem Alantan lub Bephanten.
Efekty uboczne takie jak zaczerwienienie (rumień) lub podrażnienie są rzadkie i dobrze tolerowane.
Mogą pojawić się przebarwienia które samoistnie ustępują po kilku dniach.

Postępowanie po zabiegu epilacji

Bezwzględnie stosować kremy ochronne z wysokim filtrem, a nawet tzw. blokery na miejsca nie zakryte, eksponowane.
Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzony zabieg. Może wystąpić zaczerwienienie, niewielkie podrażnienie okołomieszkowe, jak również przebarwienia, które ustępują w krótkim czasie po zabiegu.

Przez kilka dni po zabiegu:
-nie podrażniać skóry w okolicy zabiegu.
-nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów.
-stosować Alantan lub Bephanten 2-3 razy dziennie (w razie potrzeby)
-nie wyrywać włosów, przez 6 tygodni po zabiegu.
-zabiegi należy powtarzać co 4-8 tygodni. Dłuższy odstęp między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.
-Nie opalać się przez minimum 2 tygodnie po zabiegu.

Nie stosować:

-leków uczulających na słońce
-dziurawca, nagietka, szałwi – ziół żółciopędnych
-kosmetyków i leków złuszczających – minimum 2 tygodnie po zabiegu

FOTOODMŁADZANIE

Fotoodmładzanie jest nieinwazyjnym (w przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych) procesem zachodzącym w skórze po zastosowaniu impulsowego światła o niskiej gęstości energii – technika IPL – (Intense Pulse Light).

 

Jest to zabieg odmładzający – polega na redukcji uszkodzeń posłonecznych skóry, rozjaśnieniu do całkowitej likwidacji przebarwień, usunięciu zaczerwienień – rumienia i naczynek krwionośnych. Intensywne światło pulsacyjne nieinwazyjnie pobudza fibroblasty stymulując syntezę własnego kolagenu i elastyny – czyli tych białek nośnikowych, które są odpowiedzialne za napięcie i sprężystość skóry. Przebudowując więc kolagen poprawia strukturę skóry, wygładza ją, ujędrnienia i uelastycznienia, likwiduje drobne zmarszczki, zwęża pory i rozświetla cerę.

 

Jak działa fotoodmładzanie

 

Fotoodmładzanie w sposób bezpieczny i wydajny poddaje zabiegowi skórę zwiotczałą, o cechach atroficznych, z przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami i rumieniem. Optymalne użycie światła i ciepła jest tak dobrane, aby bezpiecznie pracować nawet na najbardziej wrażliwych miejscach twarzy, szyi i dekoltu.

 

Intensywne światło IPL bez jakichkolwiek uszkodzeń czy poparzeń skóry, przenika przez nią i jest absorbowane przez rozszerzone naczynia albo przebarwienia. IPL pobudza komórki i ciało zaczyna swój naturalny proces leczenia.

 

Zabiegi skracają i przebudowują włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają zmarszczki. Zabiegi nie są długie i męczące, można po nich powrócić do normalnego trybu życia. Rezultaty są długotrwałe. Należy tylko pamiętać żeby chronić skórę przed ekspozycją na słońce stosować często kremy z wysoką ochroną UV.

Fotoodmładzanie zajmuje 30 – 45 minut, nie wymaga szczególnych przygotowań.

 

Widoczne efekty to:

 

-zanaczne rozjaśnienie przebarwień
-redukcja zmian naczyniowych i rumienia
-poprawa jakości skóry, znaczna poprawa napięcia naskórka
-redukcja zmarszczek i linii powstających na skutek starzenia się skóry
-zmniejszenie rozszerzonych porów skóry
-zmniejszenie wydzieliny łojowej z gruczołów

 

Ciepło, podążające za impulsem świetlnym, powoduje krzepnięcie plam powstałych na skutek starzenia i słońca poprzez ogrzewanie całkowite powierzchni poddanej zabiegowi i gromadzenia ciepła osiągając w ten sposób żądaną temperaturę krzepnięcia.
Używając fotoodmładzania dla plam powstałych na skutek starzenia, światło kieruje się na pigmentowe zmiany melaniny, inicjując w ten sposób proces ogrzewania. Oxyhemoglobina w zmianach naczyniowych i melanina w zmianach pigmentowych krzepną w podobny sposób. Zakrzepnięte komórki są eliminowane w sposób naturalny i zastępowane przez nowe komórki.

 

Dla linii powstałych na skutek starzenia oraz zmarszczek, światło IPL selektywnie zadaje mikrotermiczny uraz w miejsce połączenia skórno – naskórkowego. Ciepło rozpoczyna proces gojenia się rany i wówczas nowy kolagen przemieszcza się z niższych nieuszkodzonych powłok na zewnątrz. Cały ten proces odtwórczy tkanek trwa ok. 3-4 tygodni po naświetlaniu laserem IPL.

 

Zabiegi fotoodmładzania powtarza się w odstępach 2-6 tygodniowych, w seriach trzy do sześciu, w zależności od stopnia zwiotczenia i starzenia skóry.

 

Zabieg fotoodmładzania można łączyć z zabiegami ultradźwiękowymi, by dodatkowo wtłoczyć substancje odżywcze i regenerujące pod skórę.

 

Fotoodmładzanie stosuje się w zabiegach kojarzonych z mezoterapią i wypełnianiem zmarszczek za pomocą implantów z kwasu hialuronowego oraz przy zabiegach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

 

Redukcja zmian pigmentacyjnych

 

Zabieg redukujący niegroźne zmiany pigmentacyjne, które mogą być wrodzone lub spowodowane fizycznymi uszkodzeniami, takimi jak poparzenia słoneczne, urazy, podrażnienia, czy światłoterapia oraz naturalnym procesem starzenia. Seria zabiegów w efektywny sposób redukuje przebarwienia, ostudę, plamy posłoneczne i wątrobowe. Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ściemnienia przebarwienia, a następnie złuszczenia, co prowadzi do jego redukcji. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-4. Należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem i solarium.

 

Redukcja zmian naczyniowych i rumienia

 

Bardzo wiele kobiet oraz mężczyzn cierpi na zaburzenia pracy naczyń krwionośnych – zmiany naczyniowe – począwszy od drobnych teleangiektazji nazywanych pajączkami lub popękanymi naczynkami do większych bordowych plamek. Niektóre zmiany są obecne od narodzin, inne rozwijają się wraz z wiekiem i są spowodowane negatywnym wpływem środowiska, np. ekspozycją na słońce.

Podczas zabiegu laser IPL przekazuje kontrolowane pulsacyjne światło wierzchnim warstwom skóry, które zostaje pochłonięte dzięki hemoglobinie, zawartej w naczyniach krwionośnych. Hemoglobina przekształca energię świetlną w ciepło, które jest przekazywane do ścian naczyń krwionośnych. Naczynka zostają uszkodzone i usunięte przez mechanizm samoobronny naszego organizmu. Metoda przekształcenia wiązki światła w ciepło i użycie go do zniszczenia celu, bez uszkodzenia otaczających tkanek nazywa się fototermolizą selektywną. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 1-4. Niezbędna jest protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

 

IPL dobrze sprawdza się w przypadku zmian naczyniowo rumieniowych, w przypadku skóry z trądzikiem różowatym i z tendencją do zaczerwienień. Po cyklu zabiegów zmienia się reaktywność skóry na działanie czynników zewnętrznych.

 

Naczynka na nogach głównie duże, rozległe usuwa się metodą skleroterapii, a dopiero w dalszej kolejności jako uzupełnienie stosujemy laser IPL.

 

Postępowanie przed zabiegami laserowymi;

 

-osoby zakwalifikowane do zabiegu, mają wykonywaną próbę laserową
-przed zabiegami laserowymi skóra powinna być bez makijażu i niczym nieposmarowana
po opalaniu, zabieg można przeprowadzić dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny, ok.4 tygodnie odstępu
-po stosowaniu leków i zabiegów złuszczających skórę zabieg laserowy można przeprowadzić dopiero po miesiącu
-przed zabiegiem nie wolno stosować również:
*leków uczulających na słońce np. antybiotyki – zabieg można przeprowadzić najwcześniej po tygodniu, od ukończenia leczenia
*dziurawca, nagietka, szałwi – ziół żółciopędnych
*kremów zawierających: retinol – prowitaminę A, isotretinoinę, kwasy owocowe, witaminę C – minimum 1 miesiąc przed zabiegiem

 

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych;

 

-ciąża
-świeża opalenizna (również solarium do 5 tyg. wstecz oraz samoopalacze do 2 tyg. wstecz)
-stosowanie kremu z retinolem (przestać używać na 3 tyg. przed zabiegiem)
-stosowanie leków światłouczulających (retinoidy)
-przyjmowanie ziół dziurawca lub nagietka (przestać używać na 2-3 tyg. przed zabiegiem)
-depilacja woskiem lub pesetą (przestać używać na 4 tyg. przed zabiegiem)
-peeling (przestać stosować na 4 tyg. przed zabiegiem)
-opryszczka, bielactwo, łuszczyca
-obecność znamion barwnikowych na skórze
-skłonność do przebarwień
-bielactwo
-łuszczyca
-autoimmunologiczne (RZS, toczeń rumieniowaty, sklerodermia)
-owrzodzenia żylakowe
-zakrzepica
-trądzik
-rogowacenie przymieszkowe
-wirus HIV
-WZW
-alergie
-cukrzyca